E-commerce w 2021 roku. Sprawdź jakie trendy będą dominować w ciągu kolejnych miesięcy  

W 2020 roku e-commerce przyspieszyło znacząco swój rozwój i jak przewidują analitycy, ta  tendencja będzie trwać również w 2021 roku. Ze wstępnych badań wynika, że na świecie merchanci  sprzedadzą łącznie ok. 4,5 tryliona produktów. Dodatkowo e-commerce będzie szło w stronę szybkich, łatwych i ekologicznych metod dostawy oraz systemów, które ulepszają social proof.  

2021 to będzie rok wyzwań, nowości i szybkiego doskonalenia e-commerce. Spośród wielu  trendów, które są zapowiadane na ten rok (głównie przez zagranicznych specjalistów), IdoSell wybrało 10. Według IdoSell będą one silnie wybrzmiewać na polskim (i trochę na zagranicznym)  rynku.  

1. Zwiększenie sprzedaży  

W 2020 roku w handlu internetowym nastąpił ogromny wzrost sprzedaży. W ciągu zaledwie kilku  miesięcy wielu przedsiębiorców przeniosło swój biznes do sieci. Zrobili to także ci, którzy  wcześniej nie mieli zamiaru wchodzić w e-commerce. W czasie pandemii zwiększyło się zaufanie  konsumentów do zakupów w sklepach internetowych.  

Tak duży skok sprzedaży wymusił na e-commerce poszukiwanie nowych rozwiązań, które pomogą merchantom przy coraz większym ruchu. W związku z tym sklepy internetowe w 2021 roku będą potrzebować platform, które zapewnią im stabilne, autoskalowalne serwery, dobre integracje z  nowoczesnymi formami płatności oraz kurierami, a także dobre narzędzia do marketingu. IdoSell to nowoczesna i funkcjonalna platforma. Pozwala ona budować solidne sklepy internetowe, które  sprzedają więcej. IdoSell nadąża za opisanym powyżej trendem i nieustannie doskonali swoją ofertę. Dzięki temu merchanci, którzy korzystają z jej usług, mogą cały czas sprzedawać bez  większych problemów technicznych. Nawet przy dużych plikach sprzedażowych. 

2. Omnichannel 

Już od jakiegoś czasu widać, że jeden z kierunków e-commerce to omnichannel. Połączenie  sprzedaży stacjonarnej z tą wirtualną, to nie tylko pokłosie pandemii, ale też zmiany stylu życia.  Konsumenci coraz bardziej cenią sobie możliwości, które daje im omnichannel, m.in. dowolność w  wyborze kanału sprzedaży, zintegrowane zwroty i nieustanną dostępność produktu.

Dlatego też w 2021 każdy sprzedawca powinien zainteresować się platformami sprzedażowymi,  które dają pozwalają połączyć sprzedaż online z offline. W tym modelu dla przedsiębiorców nie ma  miejsca na porażkę. Omnichannel jest też przyjazny dla zakupów mobilnych i daje sklepom  możliwość na łatwe i szybkie przejście na coraz popularniejszy showrooming.  

3. Social Commerce  

Social media dziś mają już trochę inną funkcję niż dziesięć lat temu. Nie tylko łączą ludzi, ale też coraz bardziej dryfują w stronę sprzedaży. Facebook, Instagram oraz Snapchat posiadają już przyciski „kup”. Dzięki temu użytkownicy tych platform mogą robić zakupy bez wychodzenia z  bezpiecznej bańki mediów społecznościowych.  

W związku z tym, warto spojrzeć na social media jak na potencjalne kanały sprzedaży. Szczególnie,  że według badań, przeciętnie spędzamy na przeglądaniu Facebooka czy Instagrama nawet 142  minuty dziennie. Jednakże należy pamiętać, że jest to tylko dodatek, a nie rozwiązanie stworzone  dla profesjonalnych sprzedawców. 

4. Wykorzystanie sztucznej inteligencji  

Sztuczna Inteligencja i e-commerce są w symbiozie już od jakiegoś czasu. Z AI korzystają reklamy,  silniki rekomendacji czy też samouczące się systemy, które skutecznie docierają do klientów. W  2021 roku Sztuczna Inteligencja będzie mieć jeszcze większe znaczenie. Według przewidywań,  ponad 80 proc. interakcji z klientami e-commerce będzie się odbywać bez udziału człowieka. AI  będzie pomagać klientom dotrzeć dokładnie do tego produktu, którego szukają. 

5. Personalizacja  

W tym roku zautomatyzowany client service i rozwój platform headless frontend, dadzą możliwość tworzenia e-sklepów personalizowanych pod danego odbiorcę. Personalizacja e-commerce w 2021  ma być strategią obowiązkową. Sklepy, które chcą mieć dużą sprzedaż, muszą nastawić się na  dopasowanie przekazu i produktów do konkretnego segmentu klienta. Żeby wpisać się w ten trend,  sprzedawcy potrzebują solidnych platform, które pozwolą dostosować e-sklep do rozwiązań generacji 3.0.

6. Wizualizacja produktów  

Paradoksalnie, zdobycze nowych technologii bardzo szybko się starzeją. Przez kilka lat w e commerce podstawą prezentacji produktów były zdjęcia. Od jakiegoś czasu diametralnie się to  zmienia.W czasach, w których pracujemy online, oglądamy Netflix i rozmawiamy z bliskimi przez  FaceTime, klienci chcą widzieć produkty w 3D. Dlatego też w 2021 roku merchanci potrzebują nowych rozwiązań, które będą skracać dystans pomiędzy światem rzeczywistym i wirtualnym.  

W tym roku sprzedawcy do prezentacji produktu będą używać animacji, wideo, trójwymiarowych  modeli, nagrań audio czy też prezentacji w rozszerzonej rzeczywistości (z której korzystają już np.  urządzenia produkowane przez firmę Apple). Warto zastosować taką prezentację w swoim sklepie –  tym bardziej, że interakcja z produktem bardziej angażuje klientów w zakupy. 

7. Ekologia  

Kryzys klimatyczny, globalne ocieplenie – to hasła, które nie schodzą z ust ludzi na całym świecie.  Ekologiczny trend zakorzenił się także w e-commerce. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na  zrównoważony rynek, fair trade, ślad węglowy, ekologiczne paczki czy też możliwość odbioru  zakupionych produktów w paczkomatach czy specjalnych punktach (co ogranicza produkcję CO2).  Świadomość ekologiczna wpływa na decyzję o zakupie danego produktu. W 2021 jednym z  głównych zadań e-sklepów będzie dostosowanie biznesu do haseł typu: przyjazne środowisku,  odnawialność, ekorozwój, fair-trade. 

8. Re-commerce  

Ten trend nawiązuje dość mocno do poprzedniego. W dobie proekologicznego podejścia do życia,  coraz więcej ludzi woli kupować przedmioty używane. Jednakże re-commerce w 2021 roku będzie  się kształtować zupełni inaczej niż w czasach, w których popularne były serwisy Gumtree, OLX  czy też Ebay. Teraz konsumenci zwracają uwagę na jakość produktów. Coraz więcej klientów szuka  używanych ubrań marek premium (dobrej jakości, z naturalnych tkanin) oraz używanego sprzętu  elektronicznego. 

9. Voice shopping  

Na świecie voice shopping rozwija się od 2014 roku. Zaczęło się od tego, że Amazon wprowadził inteligentne głośniki „Echo”. W ciągu sześciu lat całkiem sporo ludzi zaufało zakupom głosowym,  które małymi krokami zaczynają podbijać branżę e-commerce. 

Voice shopping zapewne jest pieśnią przyszłości, ale zanim wpisze się w krajobraz e-commerce,  minie trochę czasu. Przede wszystkim dlatego, że kanał głosowy nie ma warstwy wizualnej.  Trudno jest kupować produkty, których nie widzimy. Do tego trendu polski rynek jeszcze nie  dorósł.  

Warto mieć jednak świadomość, że w 2021 roku na świecie, voice shopping ma się rozwijać w  bardzo szybkim tempie. 

10. Odejście od marketplace  

I ponownie wracamy do tego, jak pandemia wpłynęła na e-commerce. Jak już pisaliśmy na  początku, w związku z lockdownami, wielu przedsiębiorców przeniosło biznes do sieci. W  pośpiechu wielu z nich wybrało najprostszą ścieżkę, czyli sprzedaż w marketplace’ach. Z kolei  platformy tego typu zaczęły podnosić prowizje za sprzedaż produktów.  

Handlowcy w 2021 będą szukać niezależności i bardziej efektywnych rozwiązań, np. platform  sprzedażowych zintegrowanych z marketplace’ami, na których będą mieć możliwość lepszego  zarządzania cenami i rozwoju sklepy. Z kolei platformy zajmujące się tworzeniem sklepów  internetowych będą szukać recepty na łatwe, efektywne i szybkie budowanie e-sklepów. 

Leave a Reply

FUNDACJA IMPACT
UL. STAWKI 3A LOK. 47
00-193 WARSZAWA
POLSKA
KRS: 0000611651